Урок 1
Клас. 7
Тема. Харчування.
Мета. Освітня – ввести у вжиток новий лексичний матеріал, навчати учнів
сприймати та розуміти текст
на слух,
навчати читання з метою отримання необхідної інформації та подальшим
розумінням
змісту тексту, ознайомити учнів із стравами різних країн світу.
Розвиваюча – сприяти
розвитку мовної здогадку, продовжувати розвивати навички аудіювання
(фонетичний та інтонаційний слух, мовну здогадку, пам'ять, увагу,
логічне мислення).
Виховна – виховувати
прагнення правильно харчуватися.
Практична – активізувати та закріпити
лексичний матеріал уроку, вдосконалювати техніку
читання та
навички перекладу тексту, тренувати учнів в усному мовленні та
аудіюванні, практикувати роботу в парах.
Обладнання: зошит, підручник, картки з таблицями, картки на закріплення
лексичного матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Оголошення теми та мети уроку.
1. Уведення в іншомовну атмосферу.
Work in
groups. Make up the mind-maps “Fruits”, “Vegetables”, “Food”, “Drinks”.
Скласти синками за
назвами груп.
2. Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Основна частина уроку.
1. Ознайомлення
із новим лексичним матеріалом.
Словникова робота,
стор.38.
Вправи на
закріплення нових лексем. Уведення їх в речення.
2. Розвиток
комунікативних навичок.
Вправа 1, стор. 38.
Скласти речення за поданими словами.
Вправа 3, стор.38.
Бесіда за запитаннями.
3. Аудіювання.
Вправа 2, стор.39.
Прослухати текст і виконати тестове завдання на перевірку розуміння змісту
тексту.
4. Робота
з табличкою.
banana, bread, jam, pear, cucumber, tomato, potato,
meat, water, strawberry, carrot, tea, cabbage, coke, cheese, eggs, juice,
cake, sandwich, apple, cherry, milk, coffee, lemonade, orange, sugar.
|
|
MUCH
|
MANY
|
bread, …
|
banana, …
|
1) Pudding
|
a) Brazil\Columbia
|
2) Borscht
|
b) Japanese
|
3) Hamburgers
|
c) Ukraine
|
4) Coffee
|
d) Italy
|
5) Gazpacho
|
e) Turkey
|
6) Sushi
|
f) England
|
7) Spaghetti
|
g) India
|
8) Chicken curry
|
h) France
|
9) Kebabs
|
i)
The USA
|
10) Champagne
|
j)
Spain
|
5. Читання.
Вправа 4, стор.38.
Прочитати та перекласти текст. Дати відповіді на запитання за ним.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1.
Підсумок
уроку.
2.
Домашнє
завдання.
Вивчити лексику і
скласти з нею речення.
Урок 2
Клас. 7
Тема. Харчування.
Підтема. Мій ланч. Let’s
somebody do something.
Мета. Освітня – ознайомити учнів із манерами поводження за столом, розшири
кругозір з теми фаст
фуд,
навчати учнів планувати свої відповіді, сприймати та розуміти текст на слух.
Розвиваюча – продовжувати
розвивати навички аудіювання та комунікативні здібності учнів
Виховна – виховувати вміння
приймати рішення і відповідати за них, виховувати увагу та
наполегливість.
Практична – практикувати
учнів в усному мовленні та письмі, вдосконалювати техніку читання
та
навички перекладу тексту, тренувати вміння аудіювання.
Обладнання: зошит, підручник, картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Оголошення теми та мети уроку.
1. Уведення в іншомовну атмосферу.
Бесіда з учнями.
Обговорення правил
поведінки.
Good manners fit everybody good rules to remember.
1)
Always
wash your hands before eating.
2)
Don’t
talk with your mouth full.
3)
If
you eat meat, eat it with a fork and a knife.
4)
Have
a fork in your left hand and a knife in a right hand.
5)
Never
put a knife in your mouth.
6)
Never
eat with a spoon those things that you must eat with a fork.
7)
When
you have tea or coffee, don’t put your spoon into the cup or glass. Put the
spoon only on the saucer.
8)
Don’t
stand up when other people are still eating.
9)
Always
remember to say “Please” when you ask somebody to pass you something.
10) Always remember to say “Thank you” when somebody
passes you something.
2. Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Основна частина уроку.
1. Говоріння.
Вправа 1, стор.40.
Скласти речення за поданими лексемами.
2. Розвиток
навичок діалогічного читання. Робота з картками.
Вправа 2, стор.40.
Прочитати та перекласти діалог.
Робота в парах.
Заповнити пропуски діалогу словами із довідки. Розіграти діалог в парах.
-
Would you like to have ___________ with me, Nick?
-
And what do you
have for dinner, Sue?
-
Well, my mother
has prepared my favourite chicken soup and _______________.
-
To tell the
truth I prefer ___________. Do you like meat, Sue?
-
Yes, I do. But my mum says that fish is better for our
health. And do you like vegetables?
-
Well, my mother
cooks __________ every day. I’d prefer a beefburger or cheeseburger, but my
parents think this food is __________. And what about you? Do you like fast
food?
-
Oh no. I hate
it. It’s junk and tasteless. What I do love is ice-cream. By the way we have
some __________ ice-cream for dessert today. So, will you join me for dinner,
Nick?
-
Of course, I
will. I love ice-cream. It’s delicious.
Слова для довідки: dinner, fish and vegetables, meat to fish, vegetables,
awful, strawberry.
3. Аудіювання.
Listen to the
text about fast food and say if the following sentences are true or false.
Fast food
This is the fast food restaurant. It is not
like an ordinary restaurant. There are not any waiters. You order your food at
the counter and pay for it at the same time. You get your food in a bag or a
box. There are no plates. There are not any knives, forks or spoons. You eat
with your fingers. Drinks are all in paper or plastic cups. There are no saucers.
You eat meal. Then you throw all the boxes and cups away. It is easy; it is cheap,
it is fast.
1.
You
eat with a knife and fork.
–
2.
You
get your hamburger in a bag or a plastic box. +
3. You get your food at the counter. +
4.
A
waiter brings your food.
–
5. You drink from a paper cup. +
6. You get your food on a plate. –
7. You eat with your fingers. +
8. You pay for your meal at the end. –
9. You throw away the bags and boxes. +
10. You pay for your meal at the counter. +
11. You drink from an ordinary cup. –
4. Письмо.
Повторення граматичного матеріалу.
Вправа 3, стор.41.
заповнити пропуски в реченнях.
Повторити граматику
some, any, much, many.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1.
Підсумок
уроку.
2.
Домашнє
завдання.
Граматична вправа.
Complete the sentences with the words some, many, much, a lot.
How _______ sandwiches are there
on the plate? I don’t like _______ sugar in my tea as I don’t like sweet food.
We need ________ of apples for this cake. How ________ bottles of milk shall I
buy? Don’t buy cheese, we still have ________ in the fridge. I think you should
add ________ more pepper to the salad. How _________ cans of Cola shall we take
to the picnic? My mother usually cooks __________ of pies with meat and
cabbage. We don’t need _________ meat for this dish. How ________ bananas do we
need for this dessert?
Урок 3
Клас. 7
Тема. Харчування.
Підтема. На кухні.
Мета. Освітня – ознайомити учнів із новим лексичним матеріалом, ознайомити
з історією винайдення
сендвіча,
навчати учнів сприймати та розуміти текст на слух, навчати послідовно
викладати
інформацію.
Розвиваюча – розвивати
навички аудіювання та комунікативні здібності учнів, фонетичний та
інтонаційний слух, мовну здогадку, пам'ять, увагу, логічне мислення.
Виховна – виховувати
сумлінне ставлення до виконання поставлених завдань, виховувати в учнів
культуру
харчування.
Практична – активізувати лексичний матеріал
уроку, вдосконалювати техніку читання та навички
діалогічного мовлення, тренувати учнів у письмі та аудіюванні.
Обладнання: зошит, підручник, картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Оголошення теми та мети уроку.
1. Уведення в іншомовну атмосферу.
Read and
guess the word.
Food such as hamburgers, chips that people
usually eat very quickly. (fast food)
Food that is full of sugar and fat and is bad
for your health. (junk food)
A piece of
chocolate wrapped into nice paper. (a bar)
A piece of bread
with butter, cheese, sausage or something else. (sandwich)
A metal bottle
for some drinks. (a can)
A person who
doesn’t eat meat. (a vegetarian)
The place in
your school where you can have lunch. (canteen)
The meal that
you have in the morning. (breakfast)
Products such as
milk, sour cream, cheese, butter… (dairy products)
Tasteless liquid
no one can live without. (water)
2. Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Основна частина уроку.
1. Ознайомити
учнів із новим лексичним матеріалом.
Словникова робота.
Опрацювати слова на стор.42.
Виконати вправи на
закріплення нових лексем.
2. Вдосконалення
техніки читання.
Вправа 2, стор.42.
Робота в парах. Заповнити пропуски в тексті і розіграти утворений діалог.
3. Аудіювання.
Listen to the
text and say if the following sentences are true or false.
The Earl of Sandwich was an Englishman. He lived in
the 18th century. He was found of playing cards so much that people
knew him to be the greatest player in London. He played cards during the day
and even didn’t stop for his game at night. He remained at the table for 24
hours a day and even didn’t stop for meals. His servant usually brought him
some slices of meat and bread. So he was able to continue playing while eating.
It happened that the Earl of sandwich put
the meat between the bread and in this way invented a new dish. People began to
call it “sandwich” after this man.
1.
The
earl of sandwich was a Frenchman.
2.
He
was fond of playing cards.
3.
People
knew him to be the greatest sportsman in London.
4.
The
Earl of Sandwich could play cards for 24 hours a day.
5.
The
famous player stopped playing only foe meals.
6.
People
called a new dish after the earl of Sandwich.
4. Письмо.
Вправа 4, стор.43.
Відкрити дужки і записати дієслова у правильній часовій формі.
Робота з картками.
З’єднати частини речень.
sit facing the table …
|
… don’t sit sideways
|
after stirring your tea …
|
… remove the spoon and place it on the saucer
|
don’t use the spoon for …
|
… what can be eaten with a fork
|
don’t put your knife …
|
… into your mouth
|
cut your meat into small pieces …
|
… one piece at a time
|
if your food is too hot …
|
… don’t blow on it
|
try to make as little noise as possible …
|
… when eating
|
don’t sip your soup as though you wanted …
|
… the whole house to hear
|
don’t talk …
|
… with your mouth full
|
don’t put your elbows …
|
… on the table
|
don’t forget to say “thank you” …
|
… for every favour and kindness
|
ІІІ. Заключна частина уроку.
1.
Підсумок
уроку.
2.
Домашнє
завдання. Вивчити слова.
Урок 4
Клас. 7
Тема. Харчування.
Підтема. Кухонне приладдя.
Приготування їжі.
Мета. Освітня – ознайомити учнів із новим лексичним матеріалом, навчати
сприймати та розуміти текст
на слух,
навчати учнів висловлювати та аргументувати власну думку.
Розвиваюча – продовжувати
розвивати навички аудіювання та комунікативні здібності учнів.
Виховна – виховувати звичку
вживати правильну їжу, виховувати вміння робити вибір.
Практична – активізувати та
закріпити лексичний матеріал уроку, вдосконалювати техніку
читання та
навички перекладу тексту, тренувати учнів у письмі, аудіюванні та усному
мовленні.
Обладнання: зошит, підручник, картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Оголошення теми та мети уроку.
1. Уведення в іншомовну атмосферу.
Complete table
manners with “Don’t” where necessary.
1)
…begin eating until everyone is served.
2)
…talk
with your mouth full.
3)
…chew
with your mouth closed.
4)
…keep
your napkin on your lap.
5)
…rest
your elbows on the table.
6)
…ask
politely for things to be passed if you cannot reach them.
7)
…complain
about the food.
8)
…lick
your fingers or your knife.
9)
…pick
your teeth or smack your lips.
10)
…ask
to be excused when you have finished eating and want to leave the table.
2. Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Основна частина уроку.
1. Уведення
нового лексичного матеріалу.
Словникова робота,
стор.44
Вправи на
закріплення лексичного матеріалу.
2. Читання.
Вправа 3, стор.44.
заповнити пропуски в тексті, прочитати та перекласти його.
3. Говоріння.
Вправа 4, стор.45.
З’єднати слово та малюнок.
4. Письмо.
Вправа 6, стор.45.
Дописати діалоги.
Work with cards. Put
the sentences into the correct order.
-
Slice the tomatoes and cucumbers.
-
Mix
the salad
-
Add
the onion and parsley.
-
Add
some salt and pepper.
-
Take
some tomatoes, some cucumbers and one pepper.
-
Chop
some green onion and some parsley.
-
Wash
the vegetables.
-
Pour
some oil.
-
Put
the vegetables into the bowl.
5. Аудіювання.
HELPING HANDS
— Can you help
me, Peter?
— Of course, I can. What are you doing, Liz?
— I want to make
a surprise for mum. I want to prepare supper for her.
— What are you
going to cook for supper?
— Our mother likes stewed meat with
vegetables.
— Do you really
know how to cook it?
— Of course, I
do. First you have to cut some meat into small pieces. Then heat the frying pen
and put the meat into it to fry it a little.
— And what shall
I do?
— Peter, take
some tomatoes, carrots, potatoes and an onion. Peel the potatoes and carrots
and I will slice the tomatoes.
-
And
what shall we do with the onion?
— We shall chop it.
— Liz, can you chop the onion? I don’t want to
cry.
— OK. And you
cut the potatoes and chop the carrots.
— Where is the cutting board?
— It’s over there. Hurry up, our mum will come
home soon.
— I’m trying to
do my best. I can’t work with the knife so quickly.
— Peter, have you finished your work yet? The
water is boiling in the saucepan.
— Yes, I have. You know, it smells nice. I
think our mother will be happy to have such a good supper.
Listen and write
what the children do with the products.
___________ meat into pieces and _________ it
a little.
___________ some
tomatoes.
___________ and
__________ some potatoes.
___________ and
__________ some carrots.
___________ the
onion.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1.
Підсумок
уроку.
2.
Домашнє
завдання.
Скласти діалог.
Урок 5
Клас. 7
Тема. Харчування.
Підтема. Сервірування столу.
Мета. Освітня – ознайомити учнів із правилами сервірування столу,
збагачувати знання з теми уроку,
навчати
сприймати та розуміти текст на слух.
Розвиваюча – продовжувати
розвивати навички аудіювання, розвивати вміння логічно та
послідовно висловлювати свою думку.
Виховна – виховувати
дбайливе ставлення до їжі як до складової свого здоров’я.
Практична – активізувати лексичний матеріал уроку,
вдосконалювати техніку читання та
навички
перекладу тексту, практикувати роботу в парах, тренувати учнів в
аудіюванні та письмі.
Обладнання:зошит, підручник, картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Оголошення
теми та мети уроку.
1. Уведення в іншомовну атмосферу.
Скласти з поданих
реплік жарт.
«Would you like
another cookie?» she asked.
«What good
manners you have!» said his Granny.
Little Jimmy was
having a snack after school with his Granny.
«I’ll say them both if I can have a big piece
of that cake,» said Jimmy.
«Yes, please,» replied Jimmy.
«I do like to hear young people saying
«please» and «thank you».
2. Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Основна частина уроку.
1. Уведення
нового лексичного матеріалу.
Словникова робота,
стор.46
Вправи на
закріплення лексичного матеріалу.
2. Розвиток
комунікативних здібностей учнів.
Вправа 1, стор.46.
Назвати речі для сервіровки столу.
З’єднати
протилежності і дати український переклад. Робота з картками.
1) dry wine
|
a) stale bread
|
2) fresh bread
|
b) tender meat
|
3) a heavy meal
|
c) a thick soup
|
4) tough ,eat
|
d) overcooked vegetables
|
5) a well-done steak
|
e) hard drinks
|
6) undercooked vegetables
|
f) raw fish
|
7) cooked fish
|
g) a light meal
|
8) a clear soup
|
h) sweet wine
|
9) soft drinks
|
i) a rare steak
|
3. Вдосконалення
техніки читання.
Вправа 3, стор.47.
Заповнити пропуски у діалозі і розіграти його в ролях.
4. Аудіювання.
Прослухати текст і
вибрати правильні твердження.
Newton’s dinner
One day a gentleman wanted to
see Sir Isaac Newton just before dinner time. Newton was busy and worked in his
study. The visitor sat down in the dining-room and waited for Newton. Soon the
servant brought in Newton’s dinner. It was a chicken in a covered dish. Ah hour
passed and Newton didn’t come. The gentleman began to feel hungry. He lifted
the cover, saw the chicken and began to eat. Then he covered the dish and told
the servant to boil another chicken. But before the second chicken was ready,
Newton went in to have his dinner. Seeing the gentleman Newton said: “I beg
your pardon, sir, but allow me to have my dinner first, as I’m hungry”. Then he
lifted the cover, but finding the dish empty, he said: “oh, I remember, I had
my dinner already”.
1. It was dinner time.
2. A young lady visited Newton before it.
3. Newton had already has his dinner before.
4. The servant had cooked chicken soup with vegetables.
5. The visitor was invented by Newton to share the dinner
with him.
6. The servant was asked to boil one more chicken.
7. There was no chicken on the dish when Newton saw it.
5. Письмо.
Вправа 6, стор.48.
Написати рецепт.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1.
Підсумок
уроку.
2.
Домашнє
завдання.
Вправа 4, стор.48
Урок 6
Клас. 7
Тема. Харчування.
Підтема. День з дідусем. Теперішній доконаний час.
Мета. Освітня – ввести у вжиток граматичний матеріал – теперішній доконаний
час, навчати учнів
сприймати
та розуміти текст на слух, навчати діалогічного читання.
Розвиваюча – продовжувати
розвивати навички аудіювання (фонетичний та інтонаційний слух,
увагу,
пам'ять, логічне мислення) та навички письма, розвивати вміння співпрацювати.
Виховна – виховувати повагу
до праці інших людей та бажання допомогти їм, виховувати
взаємоповагу та вміння співпрацювати.
Практична – вдосконалювати
техніку читання та навички перекладу тексту, тренувати учнів в
аудіюванні
та усному мовленні, практикувати навички письма, закріпити граматичний
матеріал –
теперішній доконаний час.
Обладнання: зошит, підручник, картки, граматична таблиця.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Оголошення теми та мети уроку.
1. Уведення в іншомовну атмосферу.
Скласти з поданих
реплік жарт.
«I sent my son
to your shop to buy two pounds of cookies,» she said.
The baker looked
at her calmly for a moment and then replied,
An angry woman
ran into the baker’s shop.
«I suggest you to check your scales.»
«I suggest you to weigh your son.»
«But when I weighted the cookies there was
only one pound,» continued the woman.
2. Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Основна частина уроку.
1. Розвиток
навичок усного мовлення.
Вправа 1, стор.49.
Поставити запитання до сусіда.
2. Вдосконалення
техніки читання.
Вправа 2, стор.49.
Прочитати текст. На перевірку розуміння змісту тексту виконати вправу 3,
стор.49 (заповнити пропуски).
3. Аудіювання.
Прослухати текст і
виписати правильні твердження.
A newly published report says that girls should eat
breakfast every day if they want to stay slim. Some researchers followed the
eating habits and weight of nearly 2,400 girls. The conclusion of the findings
was that teenage girls who ate cereal for breakfast three times a week or more
were more likely to stay slim.
It was proved that “cereal consumption had
positive effects on the girls”. This is because cereals contain high levels of
calcium and fiber and low levels of fat and cholesterol. The researchers
suggest that there are other reasons why eating cereal may help girls stay
slimmer. One factor is that other healthy things are usually had with cereal,
such as milk and juice. Researchers also concluded that cereals help girls to
get the right amounts of nutrients.
1.
A
new diet breakfast cereal has become popular with girls.
2.
Researchers
followed the eating habits of 2,400 girls for ten years.
3.
Girls
must eat cereal every day to stay slim.
4.
Cereal
consumption had positive effects on the girls.
5.
Cereal
is very high in cholesterol.
6.
Milk
and juice must be drunk with cereal for people to lose weight.
7.
Cereal
consumption helps girls get the right amounts of nutrients.
4. Письмо.
Вправа 5, стор.50.
Робота в парах. Скласти діалог.
Робота з картками
на складання діалогу за поданими репліками.
—
What shall we order, Kate?
— I’d like some
apple juice. Will you have the same, Dolly?
—
I want some strawberry ice-cream. And you, Dolly?
— Salad? Oh,
yes. I think vegetable salad will be good.
— I prefer some
chicken and rice. Would you like some salad?
— And I’ll ask
for a piece of cherry cake. It’s so tasty here. What about drinks?
— As for me, I
would like some fish and chips. And what about you, Dolly?
— No, I want some orange juice. Let’s make an
order now.
— Yes, I agree
with you. I will order some tomato and cucumber salad. And what would you like
for dessert, Kate?
ІІІ. Заключна частина уроку.
1.
Підсумок
уроку.
2.
Домашнє
завдання.
Вивчити правила.
Урок 7
Клас. 7
Тема. Харчування.
Підтема. У магазині.
Мета. Освітня – навчати учнів застосовувати здобуті знання на практиці,
навчати читання з метою
повного
розуміння змісту тексту, навчати усного мовлення за темою уроку.
Розвиваюча – продовжувати розвивати
вміння письма, читання та усного мовлення.
Виховна – виховувати
взаємоповагу та вміння працювати, виховувати культуру поведінки в
громадських місцях.
Практична – активізувати
вивчений лексичний та граматичний матеріал, повторити правила
вживання
a/an, some, вдосконалювати техніку читання та навички перекладу тексту,
тренувати
учнів в усному мовленні, повторити на письмі розділові запитання.
Обладнання: зошит, підручник, картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Оголошення теми та мети уроку.
1. Уведення в іншомовну атмосферу.
Do you
agree with these opinions on teenagers and weight?
1) People worry
too much about kids' weight.
2) Food companies
should be more responsible and stop selling unhealthy food.
3) Kids
shouldn’t worry about their weight.
4) Cereals are
boring.
5) It’s
difficult to make sure kids get a good breakfast in today’s busy world.
6) Kids should
eat breakfast with their family.
7) Kids want to
eat the delicious things they see on television.
3.
Перевірка
домашнього завдання.
ІІ. Основна частина уроку.
1. Вдосконалення
навичок аудіювання.
Прослухати текст і
виконати завдання на картках.
Why don’t British schoolchildren want to eat fruit and
vegetables?
There are
many problems that British schools are facing today. One of them is making sure
that schoolchildren eat healthy food. Gone are the days when children were
thrilled with excitement as the thought of Christmas treats like oranges and
tangerines or simple desserts like rice pudding. Nowadays any fruit and
vegetables under the sun can be bought in supermarkets all the year round.
There is only one problem with that – fruit and vegetables that are bought out
of season have very little taste. On the contrary, sugar drinks like Coke and
numerous varieties of flavoured crisps are full of flavor – and chemicals
additives! Also, most British mums of today work full time and the last thing
they want to do when they get home is cook. Supermarkets are here to “help” –
pre-package and ready-made meals have filled their shelves.
As a result,
many schoolchildren would rather go hungry than eat fruit or vegetables instead
of the more familiar crisps, burgers and chips.
There’s nothing
wrong with having a can of Coke every now and then but four cans a day is
asking for trouble. Did you know that a can of Coke contains about eight
teaspoons of sugar and artificial sweeteners? As a result, many modern kids
suffer from such illnesses as diabetes, cancer and tooth decay. And, of course,
there are more and more children who are extremely overweight.
In Britain
children can either choose to bring their lunch at school. Children from poorer
families can have free school dinners but many of them don’t take them for
various reasons.
If the following statements true or false.
1.
Many
years ago children couldn’t even dream about pineapples.
2.
Nowadays
you can buy pineapples when you wish.
3.
In
supermarkets fruit and vegetables are tasty and full of vitamins all the year
round.
4.
A
lot of pre-package and ready-made meals contain chemical additives.
5.
Many
schoolchildren would rather eat some salad than stay hungry.
6.
You
should never have Coke. It’s harmful.
7.
Coke
contains a lot of unhealthy things.
8.
Fast
food and Coke can cause dangerous illnesses and overweight.
9.
In
Britain children can have lunch only at school.
Complete the sentences.
Tastiest, illnesses, tastier, chemicals, cooking,
healthy
1)
Children
should have only …….without …….
2)
Many
years ago fruit and vegetables were …….than nowadays they are.
3)
The
…….meal is that one which you’ve done yourself just before serving.
4)
An
ad says: “You have no time for …….? Come to our supermarket - we’ll help you!”
5)
Cola
can cause many …….
2. Практикування
учнів у письмі.
Вправа 1, стор.51.
Розділові запитання.
3. Повторення
граматичного матеріалу.
Вправа 2, стор.51.
Вибрати правильний варіант.
4. Читання.
Вправа 4, стор.52.
Прочитати діалог. На перевірку розуміння прочитаного тексту виконати вправу 5,
стор.52.(правда чи неправда).
ІІІ. Заключна частина уроку.
1.
Підсумок
уроку.
2.
Домашнє
завдання.
Вправа 3, стор.51
Вправи на закріплення лексики.
Packed lunch
запакований ланч
Instead
замість
To grab
хапати
Healthy snack
здорова закуска
Schedule розклад
Alert
пильний, жвавий, тривога
Packed lunch
|
слід зробити одне, а
виконується друге
|
Instead
|
їсти дуже швидко
|
To grab
|
корисна їжа, якою можна
перекусити
|
Healthy snack
|
риса характеру активної
людини
|
Schedule
|
їжа школяра в обідню перерву
|
Alert
|
певні дії в певний час
|
1) My mother bought me some apples instead of sweets.
2) There is an alert board in our school.
3) Children can go to the canteen for dinner or eat their packed lunch.
4) Instead fast food we should eat healthy snack. It’s much better.
5) Peter was very hungry so he grabbed cookies and ate them very
quickly.
6) Ann took his schedule in her classmaster.
1) Завтра буде м'ясо з овочами замість вівсянки.
2) Мій тато кожного дня бере з собою до офісу легкий
перекус.
3) На дошці було попередження про правила поведінки у школі.
4) Зазвичай я ходжу до шкільної їдальні, але іноді беру
готовий ланч з собою.
5) Мій розклад зміниться на ступного семестру.
6) Том захопив декілька цукерок та яблук до школи.
Dishwasher
kitchen sink
Paper towel
microwave oven
Kitchen counter
cutting board
Toaster
freezer
Refrigerator
oven
Ice maker
kitchen table
Wastebin
cupboard
Dishwasher
|
у ній ми миємо овочі та
фрукти
|
Paper
towel
|
для жарки грінок ми беремо
|
kitchen sink
|
швидко розморозить їжу чи
нагріє її
|
microwave
oven
|
на ній швидко закипає вода
|
Kitchen
counter
|
на ній можна нарізати м'ясо,
овочі та ін.
|
Toaster
|
машина для миття посуду
|
cutting board
|
відповідає за наявність льоду
|
freezer
|
на ньому ми готуємо
|
Refrigerator
|
у ній продукти можуть
зберігатися при низькій температурі
|
Ice maker
|
ним можна промокнути воду
|
Wastebin
|
вся родина збирається за ним
за обідом
|
oven
|
без нього всі наші продукти
швидко б псувалися
|
kitchen table
|
там можна зберігати посуд
|
cupboard
|
зіпсовані речі мають бути в…
|
Dish…ashe…
fre… …er
Pa…er t…we…
re…ri…era…or
Kit… …en sink i…e ma…er
Microwa…e ov…n
wa…te…in
k…tche… cou…ter ov… …
to… …ter k…tch…n
t…ab…e
cut…ing b…a…d
cu…bo…rd
1) The kitchen table was full of
food.
2) I always use paper towels when my hands are wet.
3) A wastebin was full of different things.
4) We use a cutting board when we need to cut meat or bread.
5) Granny baked many sweet cookies and put them into the cupboard.
6) I need a new dishwasher, my old is broken
7) My parents want to buy a new refrigerator instead old one.
8) We put dirty dishes in the kitchen sink.
9) Kate will clean an oven after supper.
10) I forgot about toaster and all my toasts burnt.
11) Mum always heats my dinner in the microwave oven.
12) All our family gather around
a kitchen table every Sunday.
13) Ann bought much ice-cream and put it to the freezer.
1) Ми
часто робимо гарячі сандвічі у мікрохвильовці.
2) Коли Том відкрив холодильник – там було пусто.
3) Візьми паперовий
рушник і принеси його мені.
4) У шафі є багато корисних речей: цукор,
борошно, хліб, печиво та джем.
5) Тостер і мікрохвильова піч стоять на
кухонному столі.
6) Поклади зіпсовані фрукти до відра для сміття.
7) Мені потрібна нова посудомийна машина замість старої.
8) Наша нова плита сучасна і дорога.
9) Нарізані овочі лежали на нарізній дошці.
10) Раковина була брудна тому я почистила її.
11) На столі лежала нова біла скатертина.
12) Тримати
свіже м’яке краще у морозильній камері.
Немає коментарів:
Дописати коментар